Udostępnij:

10 mitów na temat astmy

data publikacji:
6 sierpnia 2020
Pomimo tego, że astma jest często spotykaną chorobą to w dalszym ciągu występują pewne nieścisłości w jej temacie. Artykuł przedstawia 10 mitów, które dotyczą astmy.
Udostępnij:
Udostępnij:

Astma może dotknąć każdego, w każdym wieku i zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie. Zdarza się często, że dorosłe osoby również mogą na nią zachorować. Jest ona długotrwałą chorobą, która może powodować uciążliwe objawy, a z czasem mogą przerodzić się w ataki astmy, jeżeli nie jest ona prawidłowo kontrolowana. Pomimo tego, że występuje ona często, pojawia się wiele wątpliwości, które mogą np. powstrzymywać ludzi od uzyskania najlepiej dobranego leczenia. Poniżej przedstawione zostały 10 mitów, które najczęściej można usłyszeć na temat astmy.

Najczęściej występujące mity

Mit 1. Każda osoba z astmą ma te same objawy.

Oczywiście nie jest to prawda. Objawy astmy mogą się różnić u każdego pacjenta. Jedna osoba może mieć kilka objawów np. świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, a z kolei inna może mieć tylko duszności. Nie ma jednego charakterystycznego zestawu objawów, które będą świadczyć o astmie.

Mit 2. Możemy wyrosnąć z astmy

Objawy astmy często mogą ulec zmianie lub występować coraz rzadziej i mogą wpływać na to różne czynniki takie jak np. zmiany w organizmie lub środowisku. Niestety na astmę nie ma żadnego lekarstwa, a objawy, które ustąpiły, mogą powrócić w dowolnym momencie naszego życia.

Mit 3. Osoby z astmą nie powinny uprawiać sportu.

Regularne przyjmowanie leków oraz konsultacje z lekarzem są niezbędne do tego, aby móc prawidłowo kontrolować swoją astmę. Prawidłowo kontrolowana astma może pozwolić na prowadzenie normalnego oraz zdrowego trybu życia, w tym na aktywność fizyczną. Oczywiście jest kilka zasad, o których ludzie z astmą nie powinni zapominać. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na cały organizm m.in pozwala na zachowanie odporności płuc czy zapobiega otyłości, co może utrudnić kontrolowanie astmy.

Zobacz również: Leki stosowane w leczeniu astmy

Mit 4. Osoby z astmą nie powinny szczepić się przeciwko grypie.

Osoby z astmą w szczególności potrzebują szczepionki na grypę. Jest tak, ponieważ są one głównie narażone na cięższy przebieg choroby oraz na niebezpieczne powikłania w porównaniu do osób, które astmy nie mają.

Mit 5. Jeśli moje dziecko codziennie zażywa leki na astmę przez dłuższy okres czasu, straci on skuteczność i nie zadziała wtedy, kiedy będzie go bardzo potrzebować.

Jest to kolejny mit, ponieważ każde leki działają inaczej. Niektóre z nich działają podczas przyjmowania ich każdego dnia, a inne wtedy, gdy są stosowane w celu złagodzenia objawów. Musisz upewnić się, że znasz leki swojego dziecka oraz jakie są ich działania.

Mit 6. Jeśli nie masz świszczącego oddechu, to nie jest astma.

Przepływ powietrza przez wąskie drogi oddechowe, w których występuje stan zapalny jest utrudniony i powstaje charakterystyczny świst. Świszczący oddech może być często objawem astmy. Jeżeli jednak on nie występuję, nie oznacza, że nie możemy mieć astmy. Zazwyczaj jest on słyszalny, natomiast zdarza się, że słychać go tylko przy użyciu stetoskopu.

Mit 7. Astmę można wyleczyć.

Nie istnieje lekarstwo na astmę, jednak stosując się do zaleceń lekarza, możemy ją kontrolować w taki sposób, aby umożliwić sobie produktywne życie.

Mit 8. Jeśli moje dziecko ma astmę, nie powinno się bawić ani uczestniczyć w innych zajęciach, w trakcie których wykonywane są ćwiczenia fizyczne.

Każde dziecko powinno się bawić oraz wykonywać ćwiczenia. Dzieci, które cierpią na astmę, powinny brać udział w takich zajęciach. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą wymagać przyjmowania leków. Ważne jest, aby astma dziecka była dobrze kontrolowana. W przeciwnym wypadku może ono nie nadążać za rówieśnikami lub mogą pojawić się objawy w trakcie wykonywania ćwiczeń czy zabawy.

Mit 9. Mogę przerywać przyjmowanie leku, jeżeli czuje się dobrze, nie mam problemów z oddychaniem ani żadnych innych objawów.

Możesz przerwać stosowanie leków tylko i wyłącznie wtedy, gdy Twój lekarz Cię o tym poinformuje. Samemu nigdy nie powinno się odstawiać leków, nawet jeżeli czujemy się dobrze. Jeżeli nie mamy objawów i czujemy się lepiej, świadczy to tym, że lek działa i pod żadnym pozorem nie powinniśmy przestawać go zażywać. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy obawy przed stosowaniem leków lub występują komplikacje, należy zgłosić się do swojego lekarza.

Mit 10. Astma jest łatwa w leczeniu.

Niestety każda osoba z astmą to inny przypadek. Znalezienie odpowiednich leków jest często wykonywane za pomocą prób i błędów. To, co działa na jedną osobę, niekonieczne będzie działać w przypadku innej. Oznacza to, że astma nie zawsze jest łatwa w leczeniu.

Jest to 10 najczęściej występujących mitów, ale jest ich o wiele więcej. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy obawy, z pewnością najlepszym sposobem będzie konsultacja z lekarzem, który pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP