Udostępnij:
Astma

Astma i sport

data publikacji:
22 kwietnia 2020
Zdiagnozowana astma nie jest powodem do zrezygnowania z aktywności fizycznych. W naszym artykule znajdziesz wskazówki jaki rodzaj wysiłku wybrać oraz kilka zasad, które pozwolą Ci uprawiać bezpieczny sport.
Udostępnij:
Udostępnij:

Diagnoza astmy jest dla wielu równoznaczna z dużym ograniczeniem aktywności fizycznej i barierą na drodze do kariery sportowca. Praktyka pokazuje jednak, że to właśnie astmatycy czerpią ze sportu najwięcej korzyści, wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie i wybór dyscypliny.

Astma nie jest przeciwwskazaniem dla sportu

Bardzo wielu astmatyków unika wykonywania sportów ze względu na obawy o duszności spowodowane wysiłkiem fizycznym. Najnowsze wyniki badań wskazują, jednak że regularna aktywność fizyczna ma terapeutyczny wpływ na leczenie astmy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia wzmacniają przeponę, mięśnie brzucha i klatki piersiowej, czyli wszystkie partie pracujące przy oddychaniu. Aktywność fizyczna pobudza również układ odpornościowy, który dzięki temu sprawniej radzi sobie z infekcjami.

Zasady bezpiecznego sportu dla astmatyków

Wykonując ćwiczenia zawsze powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie, poniższe zasady pomogą Ci odpowiednio przygotować się do wysiłku fizycznego.

  • Wybieraj odpowiednie miejsce do treningu – unikaj miejsc, w których alergeny występują powszechnie i możesz być wystawiony na ich działania,
  • Ćwiczenia wykonuj w okresie stabilizacji choroby,
  • Zachowuj szczególną ostrożność podczas uprawiania sportów zimowych – chłodne powietrze zwęża drogi oddechowe co może prowadzić do zaostrzeni,
  • Zawsze miej przy sobie dawkę leku rozkurczającego.

Jaki sport wybrać?

Wybór dyscypliny sportowej jest bardzo istotną kwestią, gdyż ma on bezpośredni wpływ na poziom korzyści zdrowotnych czerpanych z aktywności fizycznej. Ćwiczenia rozłożone w czasie są na ogół bezpieczniejsze dla astmatyków oraz przynoszą więcej korzyści niż nagły i gwałtowny wysiłek. Badania wskazują, że jedną z najlepszych form aktywności dla osób z chorobami dróg oddechowych jest pływanie. Podnosi ono wydolność oddechową, polepsza czynność funkcjonalną płuc, a duża wilgotność powietrza chroni przed skurczami oddechowymi. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj aktywności nie jest wskazany dla osób uczulonych na chlor.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP