Udostępnij:
Astma

Astma u osób starszych

data publikacji:
23 lipca 2020
Astma jest często cięższa jeżeli rozpoczyna się w późnym wieku. Osoby starsze również mogą cierpieć na inne schorzenia co może utrudniać radzenie sobie z objawami astmy w porównaniu do osoby młodszej.
Udostępnij:
Udostępnij:

Astma u osób starszych, powyżej 65 roku może pojawiać się częściej w porównaniu do pozostałych grup wiekowych. W przypadku osób starszych problemem jest to, że częściej nie są leczone czy hospitalizowane. Ryzykiem jest również trudność w zdiagnozowaniu astmy w późnym wieku. Regularne przyjmowanie leków oraz stosowanie się do zaleceń lekarz może pozytywnie wpłynąć na utrzymanie czynności płuc.

Astma u osób starszych – diagnozowanie

Astma rozwija się często u osób starszych. Zwykle są oni bardziej zaskoczeni jednak nie jest to czymś niespotykanym. W pewnych sytuacjach astma jest o wiele cięższa do zdiagnozowania u osób w podeszłym wieku, ponieważ np. duszności niekoniecznie muszą wskazywać na astmę. Wiele osób również nie podejrzewa u siebie astmy, a te objawy tłumaczą to po prostu starzeniem się organizmu, dlatego często nie kontaktują się ze specjalistą w tej sprawie.

Astma u osób starszych-problemy w trakcie leczenia

Problemy mogą pojawiać się na różnych poziomach u osób starszych. Przede wszystkim leczenie może być trudne z powodu zazwyczaj przyjmowania przez takie osoby leków na różne schorzenia. Może wystąpić sytuacja, że stosowane leki na astmę mogą negatywnie wpływać na leczenie innych chorób, co spowoduje wystąpienie skutków ubocznych. Niektóre leki mogą również znacząco pogorszyć objawy astmy. U osób starszych częściej niż u młodych ludzi występują problemy z pamięcią. Może to oczywiście wynikać z różnych przyczyn, np. choroby typu Alzheimer czy po prostu z powodu starzenia się organizmu. Może to znacząco utrudniać stosowanie się do zaleceń lekarza, w szczególności gdy taka osoba cierpi na dodatkowe schorzenia.

Astma u osób starszych- wskazówki dotyczące leczenia

  • Zapytaj swojego lekarza jak inne leki, które stosujesz mogą reagować z lekami na astmę,
  • Jeżeli masz trudności z użyciem inhalatora, poproś swojego lekarza, aby wytłumaczył Ci dokładnie jak go stosować,
  • Bardzo ważne jest, aby nie przestawać brać leków. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy dotyczące działań niepożądanych skontaktuj się ze swoim lekarzem,
  • Regularne wizyty u lekarza i przygotowany plan działania są kluczowe niezależenie od wieku. Pomagają one prawidłowo kontrolować astmę,
  • Z wiekiem stajemy się coraz mniej odporni, a tym samym bardziej narażeni na różne infekcje dróg oddechowych. Ważne jest, aby osoby cierpiące na astmę co roku dostawały szczepionki przeciwko grypie oraz jednorazową szczepionkę przeciwko pneumokokom.
owoce

Zobacz również: Produkty, których powinniśmy unikać mając astmę

Astma u osób starszych-główne czynniki ryzyka

Występują trzy główne czynniki, które mogą prowadzić do skrócenia życia z astmą i są to:

  • palenie papierosów,
  • obecność substancji drażniących w naszym otoczeniu,
  • styl życia.

Osoby palące powinny przede wszystkim rzucić palenie. Wybór mieszkania oraz pracy w środowisku gdzie nie występują czynniki drażniące również może zależeć od nas. Przede wszystkim zdrowy styl życia, na który mamy 100% wpływ, może nam pomóc w walce z astmą.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP