Udostępnij:
Astma

Astma wysiłkowa – co musisz o niej wiedzieć?

data publikacji:
7 maja 2020
Osoby cierpiące na astmę wysiłkową nie muszą rezygnować z uprawiania sportu. Ten artykuł przybliży Ci jej tematykę oraz pokaże kilka sposobów jak zminimalizować jej objawy.
Udostępnij:
Udostępnij:

Astma wysiłkowa jest szczególnym typem astmy oskrzelowej, który występuje głównie u dzieci i młodzieży. Objawy pojawiają się głównie w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego lub po jego zakończeniu. Charakterystyczne symptomy to uciążliwy kaszel, duszności oraz odczuwalna ciężkość w klatce piersiowej. W celu jej zdiagnozowania lekarz wykonuje próbę wysiłkową.

Przyczyny występowania astmy wysiłkowej

Niewystarczające ogrzanie powietrza w jamie ustnej powoduje zwiększony przepływ krwi przez oskrzela. Skutkiem tego jest powstanie obrzęku w tym obszarze. Kurczenie naczyń krwionośnych prowadzi do utrudnienia bądź uniemożliwienia przepływu powietrza. Występuje wtedy atak astmy, który nie powoduje zmian zapalnych. Objawy tak jak już wcześniej było wspomniane najczęściej występują w trakcie wysiłku fizycznego bądź kilka minut po. Zdarza się jednak, że pojawiają się one nawet do kilku godzin po jego zakończeniu.

Jakie są charakterystyczne symptomy astmy wysiłkowej?

Najczęściej pojawiające się objawy:

  • Świszczący oddech,
  • Uporczywy kaszel
  • Tymczasowe i odwracalne duszności,
  • Uczucie ciężaru w obszarze klatki piersiowej,
  • Spadek wydolności fizycznej.

Dolegliwości najczęściej przechodzą samoistnie lub po zażyciu odpowiedniego i rozkurczającego oskrzela leku. Jeżeli osoba, która wykonuje wysiłek fizyczny oraz jest poddana wysokim stężeniom np. pyłków roślinnych, wtedy duszności mogą występować częściej.

Zobacz również: Astma i sport

Co robić, aby unikać ataków astmy wysiłkowej?

Można wyróżnić kilka sposobów, które pozwolą nam zmniejszyć nasilenie lub zniwelować napady astmy. Jednym z najbardziej popularnych jest wykonanie krótkiej (10 minutowej) rozgrzewki przed rozpoczęciem ćwiczeń. Ważny jest również odpoczynek po wykonaniu zaplanowanych aktywności. Osoby, które zmagają się z problemem astmy, nie powinny wykonywać żadnych ćwiczeń przy niskiej temperaturze lub w czasie okresów, gdy zanieczyszczenia powietrza są na wysokim poziomie.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP