Udostępnij:
Szkoła Astmy

Diagnoza astmy w praktyce

data publikacji:
14 kwietnia 2020
Zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o astmie i zdecydowałeś się na wizytę u lekarza? W naszym artykule dowiesz się czego możesz się po niej spodziewać.
Udostępnij:
Udostępnij:

Początki astmy zazwyczaj nie charakteryzują się posiadaniem wszystkich objawów według schematu. Z drugiej strony posiadanie jednego symptomu nie świadczy wcale o rozpoczęciu się choroby. Objawy takie jak: uczucie ciężaru w klatce piersiowej, świsty przy oddychaniu czy duszności mogą świadczyć zarówno o innych chorobach. Dlatego warto udać się do lekarza w celu rozpoznania i zbadania naszego problemu.

Jak przebiega proces diagnozy?

Występuje kilka kluczowych etapów przez, które pacjent musi przejść. Jest to niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy przez lekarza. Proces ten składa się z trzech podstawowych elementów: wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i wyników testów oddechowych.

  • Wywiad lekarski – jest kluczowym elementem w rozpoznaniu astmy oskrzelowej. Powinien on w dużej mierze skupiać się na zadawaniu pytań przez lekarza dotyczących częstości pojawiających się objawów, wpływu czynników zaostrzających takich jak: wysiłek fizyczny, alergeny, czynniki drażniące czy przyjmowanie niektórych leków.
  • Badanie fizykalne –  jest drugim elementem wizyty lekarskiej. Badanie to polega na przesłuchaniu pacjenta za pomocą stetoskopu pod kątem występowania astmy w płucach i oskrzelach podczas oddechu. Oprócz tego bada się przyczyny kataru, zatkanych przewodów nosowych i obecność polipów w nosie. Lekarz zwraca uwagę również na inne objawy, które mogą występować przy astmie oskrzelowej. 
  • Badania czynnościowe – Lekarz może zlecić np. wykonanie spirometrii, czyli badania pozwalającego określić jak wiele i z jaką szybkością pacjent wdycha i wydycha powietrze. Wyniki badania są porównywalne z tabelą, w której znajdują się standardowe wartości wyznaczonej dla grup wiekowych, płciowych i wzrostowych.
  • Inne testy – opcjonalnie lekarz może zlecić wykonanie różnych, innych testów. Może to być test pobudzający oskrzela, który polega na podaniu pacjentowi substancji zaciskającej drogi oddechowe w celu spowodowania zaciśnięcia się dróg oddechowych i pojawienia się objawów astmy. Lekarz może zastosować również testy na alergię, aby zidentyfikować substancje, które mogą powodować astmę lub ją nasilać. 

Polecane w tym temacie: Rodzaje badań przy diagnozowaniu astmy

Kiedy potrzebujemy specjalisty?

W większości przypadków lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie zdiagnozować astmę. Wizyta u specjalisty jest konieczna, jeżeli pacjent potrzebuje specjalnych testów, przeszedł atak choroby, który zagrażał jego życiu, gdy potrzebujemy więcej niż jednego rodzaju leku lub jego większej dawki w celu kontrolowania astmy. 

Dowiedz się też: Czy moje dziecko ma astmę?

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP