Udostępnij:

Jak sztuczna inteligencja (AI) ułatwia zrozumienie astmy?

data publikacji:
26 marca 2021
Sztuczna inteligencja (AI) pełni coraz większą rolę w życiu każdego. Prawdopodobnie większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak wielu formach i dziedzinach można znaleźć jej zastosowanie. Aktualny poziom zaawansowania sztucznej inteligencji pozwala na zautomatyzowanie skomplikowanych bądź niezrozumiałych dla nas zadań, a także odszukiwania znaczących i wcześniej niezauważalnych przez nas sygnałów.
Udostępnij:
Udostępnij:

Czym jest AI?

Sztuczną inteligencją możemy nazwać zestaw określonych algorytmów. Jednym z nich, który w znaczącym stopniu zrewolucjonizował nasze życie jest uczenie maszynowe (ML). Rozpoznwanie języka, wyszukiwanie obrazu, rozpoznawanie pisma ręcznego czy prognozowanie pogody to tylko kilka z przykładów z zakresu umiejętności teraźniejszej sztucznej inteligencji. Biorąc pod uwagę jej obecne możliwości, należałoby skupić się na umiejęnościach mogących znaleźć zastosowanie w dziedzinie medycyny. Sztuczna inteligencja jest w stanie analizować bardzo duże i złożone dane. Taka możliwość pokazuje duży potencjał, który można następnie wykorzystywać w diagnostyce, leczeniu, a także prognozowaniu wyników w kilku scenariuszach klinicznych. W przypadku chorób przewlekłych, takich jak astma, korzystanie z rozwiązań proponowanych przez AI zapewnie skuteczniejszą diagnoze. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki temu powstaje możliwość przyspieszenia procesów leczenia.

Jak wykorzystywane jest AI w leczeniu astmy?

Sztuczna inteligencja (AI) korzystając z baz internetowych może przekazywać lekarzom dostęp do tysięcy zasobów diagnostycznych. Wykorzystywanie tego narzędzia na większą skalę prowadzi do usprawnienia zarówno diagnostyki jak i procesu podejmowania leczenia. Często u pacjenta można zaobserwować wiele objawów, które mają związek z różnymi stanami zarówno pod względem cech genetycznych jak i fizycznych, co w efekcie może znacznie opóźnić postawienie diagnozy. Rozwiązania dostarczane przez AI cechują się zarówno wydajnością, ale również dostarczają dane ilościowe i jakościowe. W oparciu o informacje zwrotne poprawiają dokładność wczesnego wykrywania, diagnozy, planu leczenia i przewidywania wyników. Jednym z obszaów, w kórych sztuczna inteligencja ma szczególne znaczenie to choroby przewlekłe takie jak astma. Dzięki możliwości wczesnego wykrycia czy też określenia czynników wyzwalającyh możliwe jest zmniejszenie ryzyka zaostrzeń, a także zwiększenie kontroli nad chorobą. Przykładem wykorzystania sztucznej inteligencji w przypadku astmy może być system sztucznej inteligencji AsthmaAI opracowywany przez FindAir w celu wspierania pacjentów i lekarzy w analizie danych, a także podejmowaniu decyzji. Zebrane dane przy pomocy systemu monitoringu FindAir są przetwarzane przez szereg metod z zakresu uczenia maszynowego i analizy statystycznej. Głównym zadaniem tego systemu jest rozpoznanie czynnika wyzwalającego ataki astmy oraz przwidywanie w czasie rzeczywistym zaostrzeń astmy.

Zobacz również: Value based healthcare – opieka zdrowotna oparta na wartości 2

Przyszłość AI

Niewątpliwie sztuczna inteligencja odgrywa istotną rolę w obecnym świecie i ma wpływ na nasze życie w wielu formach. Coraz częściej przy użyciu AI liczba błędów medycznych znacząco będzie malała. Powodem tego jest to, że jest ona w stanie zaobserwować rzeczy, których człowiek nie jest w stanie dostrzec. Połączenie jednak dwóch stron daje dużo większą możliwość znalezienia prawidłowej diagnozy czy też stworzenie odpowiedniego planu leczenia. Wraz ze wzrostem wykorzystania AI zwiększy się również czas, który lekarze będą mogli poświęcić na opiekę nad pacjentem.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP