Udostępnij:
Astma

Koronawirus — najważniejsze informacje dla astmatyków

data publikacji:
23 kwietnia 2020
Zarówno astma jak i koronawirus oddziałują na drogi oddechowe, co znacznie zwiększa ryzyko powikłań. Dowiedz się co robić by zminimalizować ryzyko.
Udostępnij:
Udostępnij:

Koronawirus uderza głównie w drogi oddechowe i płuca. U zdecydowanej większości chorych nie wywołuje to stanu zagrożenia życia. Problem może jednak powstać, jeśli obszary te są jednocześnie obciążone przez astmę.

Dlaczego koronawirus jest bardziej niebezpieczny dla astmatyków?

Astma jest długotrwałym zapaleniem dróg oddechowych, a więc oddziałuje  na obszary ściśle związane z płucami – organem, który jest atakowany przez Koronawirusa. Uszkadza on pęcherzyki płucne, co prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego oraz trudności z oddychaniem. Skutkiem jest wzajemna amplifikacja objawów, która może prowadzić do poważnych komplikacji.

Sposoby ochrony dla astmatyków

Z uwagi na podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u osób chorych na astmę, bardzo ważne jest by zachowały one szczególną ostrożność. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak tego dokonać:

  • Regularnie przyjmuj leki zapisane przez lekarza prowadzącego,
  • W przypadku wystąpienia nowych objawów niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem,
  • Jeśli skończą Ci się leki, zapytaj swojego lekarza o e-receptę by uniknąć wychodzenia z domu,
  • Ogranicz kontakty międzyludzkie,

Zobacz również: Czy astmatycy mają obowiązek noszenia maseczek?

Jak odróżnić astmę od zakażenia koronawirusem?

Duszności są objawem typowym zarówno dla astmy jak i COVID-19, możemy je jednak odróżnić na podstawie okoliczności ich wystąpienia. Duszności wywołane astmą najczęściej występują bezpośrednio po kontakcie z alergenem lub po wysiłku fizycznym oraz mają charakter napadowy. Problemy z oddychaniem spowodowane przez COVID – 19 mają natomiast charakter stały, nie ustępują po użyciu leków wziewnych oraz towarzyszy im gorączka. Jeśli zauważysz u siebie występowanie tych objawów – niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!

Tu możesz sprawdzić, czy Twoje objawy mogą oznaczać zakażenie koronawirusem

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP