Udostępnij:

Leki stosowane w leczeniu astmy

data publikacji:
31 lipca 2020
Odpowiednio dobrane leki odgrywają kluczową rolę w terapii astmy. W naszym artykule dowiesz się kiedy je stosować i co zrobić by zwiększyć ich skuteczność.
Udostępnij:
Udostępnij:

Terapia astmy opiera się przede wszystkim o odpowiednio dobrane leki. Warto więc wiedzieć jakie są ich rodzaje oraz jak działają.

Leki-rodzaje i efekty

Ze względu na sposób działania leków używanych do kontrolowania astmy, możemy podzielić je na 2 główne grupy:

  • Leki o działaniu przeciwzapalnym – celem ich stosowania jest zapobieganie atakom astmy. Dzięki ich działaniu możliwe jest ograniczenie podrażnienie dróg oddechowych co znacznie zmniejsza ryzyko zaostrzenia. Najczęściej używane leki tego typu to: Budesonid, Furoinian mometazonu, Propionian fluticasonu, Beklometazon, Cyclezonid.
  • Leki rozszerzające oskrzela – określa się je często jako leki ratunkowe gdyż używa się ich zazwyczaj w odpowiedzi na wystąpienie ataku. Jeżeli musisz często ich używać oznacza to, że Twoja astma nie jest właściwie kontrolowana i warto zasięgnąć porady lekarza. Najczęściej używanym lekiem tego typu jest salbutamol, preparat złożony zawierający β2-mimetyk krótko działający (fenoterol) w połączeniu z krótko działającym lekiem antycholinergicznym (bromkiem ipratropium)

Leki-jak je prawidłowo przyjmować?

Astma jest schorzeniem dróg oddechowych, dlatego leki, które zapobiegają jej objawom przyjmuje się w formie inhalacji. Metoda ta pozwala na szybkie dotarcie substancji czynnej do narządu zmienionego chorobowo. Jednak aby była skuteczna pacjent musi znać odpowiednią technikę inhalacji. Bardzo często na skutek nieprawidłowego przyjmowania leku, jedynie 10% dawki dociera do oskrzeli. Zapobiec temu można częściowo poprzez stosowanie odpowiednich przystawek do inhalatorów. Mimo to warto zapytać swojego lekarza o prawidłową technikę przyjmowania inhalacji aby zmaksymalizować skuteczność przyjmowanego leku.

Zobacz również: Astma u osób starszych

Leki-prawidłowe użycie w przypadku zaostrzenia

W leczeniu astmy najważniejszy jest właściwy kontakt z naszym lekarzem prowadzącym. Nigdy nie powinniśmy samowolnie rezygnować z przyjmowania leków lub decydować się na ich zmianę. W przypadku wystąpienia zaostrzenia konieczne może być jednak zwiększenie liczby i częstotliwości przyjmowanych leków. Przy ciężkim zaostrzeniu podaje się zazwyczaj 2-4 dawek Salbutamolu. Jeżeli po 15 minutach nasilenie objawów się nie zmniejszy, należy ponowić ilość dawek i niezwłoczne skontaktować się z lekarzem. Jeżeli zaostrzenie okażę się mniej gwałtowne i będzie opanowane bez konieczności wzywania specjalisty, warto zanotować okoliczności w jakich wystąpiły oraz ilość dawek przyjętego leku. Informacje te pomogą Twojemu lekarzowi lepiej zrozumieć stan Twojej astmy oraz dobrać bardziej dopasowane leczenie. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka przeznaczonego na takie dane. Można skorzystać z formy tradycyjnej lub za pomocą jednej z wygodnych aplikacji utworzonych w tym celu.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP