Udostępnij:

„Astma to nie jest wyrok” – Leszek Mączyński o Fundacji i życiu z astmą

data publikacji:
9 czerwca 2020
Fundacja "Multi Multus" już od 7 lat prężnie działa w obszarze astmy i chorób płucnych. Funkcjonuje na terenie Częstochowy i cały czas wykazuje chęć do dalszego rozwoju oraz pomocy. Poniższy wywiad jest efektem ciekawej rozmowy z prezesem Fundacji, Leszkiem Mączyńskim.
Udostępnij:
Udostępnij:

Celem tego wywiadu jest przybliżenie funkcjonowania Fundacji, działań i projektów w których aktualnie i w przyszłości będą brać udział w zakresie astmy. Poruszony został również temat tego co może być powodem wzrostu zachorowań oraz życia z astmą.

RF-Redakcja FindAir

LM-Leszek Mączyński

RF: Na początku dziękuję, że zgodził się Pan udzielić takiego wywiadu. Moje pierwsze pytanie brzmi, czym tak naprawdę jest Fundacja „Multi Multus”? Skąd wziął się pomysł na założenie takiej Fundacji?

LM: Fundacja „Multi Multus” działa dwutorowo. Jednym z segmentów jest wsparcie w ramach pomocy postpenitencjarnej osób pozbawionych wolności. Drugim segmentem jest wspieranie badań naukowych i osób chorych na astmę, POChP i choroby płucne. Wynika to m.in z tego, że 7 lat temu zdiagnozowano u mnie astmę. W trakcie analizy danych okazało się, że Fundacji działającej w tym zakresie wówczas nie było. Dwutorowość działań wynika również z tego, że wcześniej pracowałem z osobami pozbawionymi wolności. Tak więc, założyłem Fundację, która pomaga i tu i tu.

RF: Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej o badaniach naukowych, które wspieracie. Jakie inne działania podejmujecie jako Fundacja?

LM: Prowadziliśmy na terenie Częstochowy badania spirometryczne, które były przeznaczone dla osób zainteresowanych profilaktyką astmy. Organizujemy również „pogadanki” w szkołach, w celu uświadomienia nauczycieli w jaki sposób zachowywać się i jak reagować w przypadku ataku astmy. Nasz zespół ekspercki stara się cały czas być na bieżąco z wszelkimi nowinkami w zakresie astmy i chorób płucnych. Prowadzimy grupę wsparcia na portalu społecznościowym Facebook, w której zrzeszona jest duża liczba osób. Organizujemy bloki tematyczne, wymieniamy się doświadczeniami na temat różnych leków i tematów zakresie astmy. Oprócz tego mamy stały kontakt z dwoma ordynatorami oddziałów płucnych w Częstochowie, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco z wszelkimi rokowaniami czy rozwojem. Obecnie również prowadzimy zbiórkę w celu zakupu 50 nebulizatorów tłokowych dla szpitali w Częstochowie.

Zobacz również: POChP-diagnoza i leczenie

RF: Jeżeli mowa o współpracy, jakich ludzi zrzesza Fundacja „Multi Multus”, oczywiście w działaniach z zakresu astmy oraz z jakich osób się składa? Czy jest jakiś zakres wiekowy?

LM: Jeżeli ktoś ma ukończone 16 lat, a chce być wolontariuszem jak najbardziej może wspierać naszą Fundację. W naszym zespole eksperckim zrzeszamy trzech lekarzy pulmonologów. Współpracujemy również z innymi dużymi firmami, które w czasie pandemii starały się nas wspierać i pomagali szukać osób, które potrzebują naszej pomocy. Z racji tego, że osoby, które są chore na astmę starały się ograniczać wyjścia z domu do minimum, miały problem z wykupieniem leków. Staraliśmy się wybierać leki na podstawie kodu na recepcie oraz dostarczać je do domów ludzi potrzebujących. Tak więc, naszej Fundacji udało się zaangażować kilka osób, które działały w tym kierunku.

RF: Czyli bardzo aktywnie działaliście w czasie pandemii.

LM: Działamy cały czas. Jeżeli chodzi również o współpracę to staramy się wynagradzać osoby, które się do tego przyczyniły. We współpracy z Kapitułą Wyróżnienia Media i Firma Pro Społeczna przyznajemy certyfikaty. Ponadto zdarzają się przypadki gdzie na naszej grupie ludzie piszą do nas. Często są nieświadomi i w przypadku postawienia diagnozy, np. astmy może to wywołać zbicie z toru życiowego. Staramy się takie osoby ukierunkowywać, pocieszać lub po prostu przekazywać nasze doświadczenia i w miarę możliwości pomagać. Jako pedagog mam doświadczenie psychologiczne, więc staram się takich ludzi wspierać psychicznie, zwłaszcza tych, którzy nagle dowiadują się, że mają astmę i zapewniać ich, że nie jest to wyrok. Nasza grupa składa się z ludzi, którzy prowadzą normalny tryb życia. Są również tacy jak np. ja, że wyjście poza dom na dłużej niż pół godziny wiąże się z ogromnym obciążeniem. Na podstawie własnych doświadczeń jestem w jakimś stopniu udzielić wsparcia, co również jest niezwykle ważne.

RF: Odnosząc się do tego, że ludzie mogą być nieświadomi choroby z różnych przyczyn. Moje pytanie brzmi w jaki sposób można zwiększać świadomość młodych ale i nie tylko ludzi w zakresie astmy?

LM: Jeżeli chodzi o takie działania to nasza Fundacja od lipca zaczyna budowę projektu informacyjnego. Celem tego przedsięwzięcia będzie przekazanie m.in plakatów zwiększających świadomość młodzieży i dzieci, jak zachowywać się w sytuacji jeżeli u kogoś wystąpi atak astmy. Projekt będzie również miał na celu podniesienie świadomości o robieniu większej ilości badań przesiewowych na spirometrze dla dzieci i młodzieży. Zwłaszcza w tej chwili, gdy środowisko jest zanieczyszczone i zatrute oraz występuje pełno alergii, które mogą prowadzić do rozwoju astmy.

RF: Mając na uwadze to co Pan powiedział o środowisku. Coraz częściej można zaobserwować wzrost zachorowań astmy, co więc Pana zdaniem jest tego powodem?

LM: Rozmawiając z wieloma lekarzami czy naukowcami różnego rodzaje zanieczyszczenia środowiska między innymi mają na to bardzo duży wpływ. Oczywiście zmniejszająca się odporność genetyczna rodzących się jednostek również. Trzeba też brać pod uwagę, że tak naprawdę astma astmie nie jest równa. Występują różne rodzaje astmy m.in wysiłkowa czy alergiczna. Dlatego badania przesiewowe są podstawą.

RF: Dziękuję Panu za rozmowę i za wiele cennych informacji. Życzę powodzenia oraz dużo zdrowia.

LM: Dziękuję, do usłyszenia.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP