Udostępnij:

POChP – diagnoza i leczenie

data publikacji:
4 czerwca 2020
Osoby dotknięte POChP często nie zauważają objawów lub je bagatelizują. Skutkiem tego może być rozwój schorzenia w szybkim tempie. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza, dobranie odpowiedniego leczenia i rutynowe monitorowanie.
Udostępnij:
Udostępnij:

Nie wszystkie osoby, które cierpią na POChP mają te same objawy i z tego względu leczenie może być różne w przypadku każdego pacjenta. Konieczna jest rozmowa ze specjalistą, która dotyczyć będzie opcji leczenia oraz uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

POChP – diagnoza

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest nieuleczalna. Natomiast są pewne sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy, poprawić wydolność fizyczną i jakość życia oraz zmniejszyć ryzyko śmierci. W trakcie wizyty u lekarza należy przedstawić wszystkie istotne informacje, takie jak:

 • Jesteś palaczem lub paliłeś w przeszłości,
 • Masz astmę lub inne problemy z układem oddechowym,
 • W Twojej rodzinie występowało już POChP,
 • Jesteś narażony na bierne palenie,
 • Pracujesz w miejscu, w którym jesteś narażony na podrażnienia płuc,
 • Przyjmujesz jakiekolwiek leki.

Diagnozę dokonuje się na podstawie nie tylko objawów. Podczas badania fizykalnego lekarz używa stetoskopu. Przede wszystkim nie ma jednego testu, który mógłby potwierdzić POChP u pacjenta. Na podstawie tych wszystkich informacji lekarz może zlecić wykonanie innych badań:

 • Spirometria – jest to test, który pozwala na ocenę czynności płuc. Test polega na pomiarze przepływu powietrza z i do płuc.
 • Prześwietlenie klatki piersiowej lub tomografii komputerowej – obrazy te pozwalają na dokładne spojrzenie na płuca, naczynia krwionośne i serce.
 • Tętnicze badanie gazometrii – polega na pobraniu próbki krwi z tętnicy w celu zmierzenia poziomu tlenu we krwi lub dwutlenku węgla.

Zobacz również: Alergiczny nieżyt nosa – czym jest i jak się objawia?

POChP – jakie są sposoby leczenia?

Leczenie obturacyjnej choroby płuc może złagodzić objawy, zapobiec powikłaniom, a także zwolnić tempo rozwoju tego schorzenia. POChP u każdej osoby rozwija się w inny sposób, dlatego leczenie dobiera się indywidualnie do każdego przypadku. Jest kilka sposobów leczenia:

 • Leki – takie, które rozszerzają oskrzela, rozluźniają mięśnie dróg oddechowych co powoduje, że pacjentowi łatwiej oddychać. Najczęściej leki te pobierane są przy użyciu inhalatora lub nebulizatora.
 • Terapia tlenowa – dodatkowy tlen można dostać przez maskę lub kaniulę nosową, jeżeli poziom tlenu jest za niski.
 • Chirurgia – operacje wykonuje się w przypadku nieskuteczności innych metod oraz w przypadku ciężkiego POChP .Przeszczep płuc jest opcją tylko w niektórych sytuacjach.
 • Zmiana stylu życia:
 1. Jeżeli jesteś osobą palącą konieczne rzuć palenie,
 2. Unikaj biernego palenia oraz oparów chemicznych,
 3. Dowiedz się od swojego lekarza jakie ćwiczenia są bezpieczne dla Twojego zdrowia.

Celem leczenia POChP jest m.in złagodzenie objawów, poprawienie zdolności do aktywności fizycznej, zapobieganie i leczenie powikłań oraz ogólne polepszenie stanu zdrowia pacjenta.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP