Udostępnij:
Astma

Podróżowanie z astmą oskrzelową

data publikacji:
23 czerwca 2020
Odpowiedzialne planowanie może zwiększyć szansę na bezpieczną podróż. Jeżeli cierpisz na astmę i czeka Cię niedługo wyjazd lub po prostu lubisz podróżowanie, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać.
Udostępnij:
Udostępnij:

Podróżowanie to czas na odpoczynek oraz zwiedzanie. Osoby z astmą mogą jednak odczuwać obawy przed atakiem, zwłaszcza kiedy są z dala od swojego domu i lekarza. Odpowiednie planowanie oraz przygotowanie pozwoli Ci na wyeliminowanie możliwych komplikacji czego efektem będzie udana podróż.

Podróżowanie z astmą – o czym należy pamiętać przy planowaniu?

Zaplanowanie podróży może w znaczącym stopniu wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia objawów astmy co pozwoli Ci w pełni wykorzystać swój czas. Przygotowania należy zacząć już przed samym wyjazdem. Pamiętaj, aby:

  • Skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu omówienia występowania potencjalnego ryzyka związanego z podróżą,
  • Zaktualizować swój plan działania w przypadku wystąpienia objawów astmy lub alergii,
  • Uzupełnić swoje leki na receptę oraz te, które możesz kupić bez recepty,
  • Zaszczepić się, w szczególności przeciw grypie.

Podróżowanie z astmą – co z lekami?

Leki są jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz ze sobą zabrać, gdy cierpisz na astmę. Na wszelki wypadek spakuj ich więcej niż potrzebujesz. Istotne jest również, aby trzymać je w torbie, do której mamy dostęp cały czas. W sytuacji, gdy nasza walizka ulegnie zniszczeniu bądź się zgubi mamy pewność, że nie zabraknie nam żadnego leku. Gdyby jednak zdarzyło się, że stracimy nasze zapasy warto by było zastanowić się nad wzięciem recepty.

Podróżowanie z astmą

Zobacz również: „Astma aspirynowa – przyczyny i leczenie”

Podróżowanie z astmą – gdzie się zatrzymać?

Jeżeli w planach mamy zatrzymać się w hotelu, należy zapoznać się z ofertą wybranego obiektu. Powinniśmy zapytać, czy są dostępne pokoje dla alergików. Jeżeli czynnikiem wywołującym objawy są alergeny zwierząt powinniśmy poprosić o taki pokój, w którym nigdy ich nie było. Powinniśmy również unikać pokoi, w których dozwolone jest palenie. Jeśli jednak zdecydujemy się na wynajęcie domku, dobrym pomysłem jest poproszenie właściciela o bardzo dokładne wywietrzenie go przed naszym przyjazdem.

Podróżowanie z astmą – jakich miejsc należy unikać?

To zależy tak naprawdę od tego, jakie czynniki wyzwalają u Ciebie objawy astmy. Jeżeli są to zarodniki pleśni, musisz unikać miejsc wilgotnych, regionów deszczowych czy potencjalnie starych budynków. Natomiast jeżeli symptomy pojawiają się w styczności z zanieczyszczonym powietrzem, duże obszary miejskie nie będą najlepszym pomysłem na docelową podróż, ponieważ jakość powietrza w takich miejscach jest ogólnie niższa. Można również dotrzeć do informacji dotyczących liczby pyłków wiosną i jesienią w miejscu, do którego planujemy podróż.

Podróżowanie z astmą – bezpieczny sport

Jeżeli masz w planach pozostać aktywnym fizycznie w trakcie swoich podróży musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sam wysiłek może powodować objawy astmy. Tym bardziej, jeżeli są to czynności, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni, np. wspinaczka czy wędrówki górskie. Najważniejsze jest, aby każda aktywność była poprzedzona kilkuminutową rozgrzewką. Należy mieć przy sobie również leki, które pomogą nam poczuć szybką ulgę. Powinny być zażywane 15-20 minut przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP