Udostępnij:

Jak astma wpływa na kobiety w ciąży?

data publikacji:
14 sierpnia 2020
Niektóre kobiety w ciąży mogą odczuwać niepokój związany z astmą i przyjmowaniem leków. Jednak najważniejsze dla zdrowia dziecka i matki jest to, aby astma była jak najlepiej kontrolowana.
Udostępnij:
Udostępnij:

W trakcie trwania ciąży symptomy astmy zwykle nasilają się u około jednej trzeciej wszystkich kobiet. Regularne wizyty u lekarza zwiększą prawdopodobieństwo lepszej kontroli astmy. Jest to sposób na to, aby nie zaszkodzić ani sobie ani swojemu dziecku.

Astma w trakcie trwania ciąży

Jeżeli zmagasz się z astmą w ciąży to kluczowa jest jej kontrola. W przypdku gdy, Twoja astma nie jest wystarczająco dobrze kontrolowana, to mogą pojawić się różne problemy zdrowotne, takie jak np. stan przedrzucawkowy. Przejawia się on zwykle wysokim ciśnieniem krwi. Objawy charakterystyczne to białko w moczu, zmiany widzenia i silny ból głowy. Niekontrolowana astma może stwarzać również ryzyko innych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Przedwczesny poród,
  • Niska masa urodzeniowa,
  • Słaby wzrost.

Czy w czasie ciąży można brać leki na astmę?

Każde przyjmowanie leków może wiązać się z potencjalnym ryzykiem. Gdy występują problemy z oddychaniem, Twoje dziecko może nie mieć wystarczającej ilości tlenu. Jeśli potrzebujesz leków do opanowania objawów astmy, lekarz powinien przepisać CI najbezpieczniejszy lek w najbardziej odpowiedniej dawce. Według Globalnej inicjatywy na rzecz astmy (GINA) niekontrolowana astma oraz występujące ostre zaostrzenia w trakcie trwania ciąży są o wiele bardziej ryzykowne niż stosowanie leków na astmę. Jeżeli przed zajściem w ciąże przyjmowałaś leki, nie powinnaś przestawać ich stosować bez uprzedniej konsultacji ze swoim lekarzem. W sytuacji gdy astma zostanie u Ciebie zdiagnozowana podczas ciąży, należy umówić się na wizytę u specjalisty, który dostosuje najlepszy sposób leczenia.

ciąża

Zobacz również: 10 mitów na temat astmy

Czy karmienie piersią podczas przyjmowania leków na astmę jest bezpieczne?

Kontrolowanie astmy jest zarówno ważne u kobiet będących i niebędących w ciąży. Ogólnoustrojowe wchłanianie leków wziewnych jest na ogół minimalne i powoduje niewielkie szkody dla niemowlęcia. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeżeli masz jakiekolwiek objawy lub wątpliwości dotyczące karmienia piersią.

Czy moje dziecko również będzie miało astmę?

Nie znamy do końca przyczyny astmy, jednak występuje ryzyko zachorowania na nią u dziecka, jeśli ktoś z rodziny np. rodzice, brat lub siostra ma astmę. Prawdopodobieństwo również występują w przypadku, gdy matka paliła papierosy w trakcie trwania ciąży. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciąże o wszystkich obawach i wątpliwościach, które dotyczą zdrowia dziecka.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP