Udostępnij:
Astma

Lekarz i pacjent – jak zbudować efektywną relacje?

data publikacji:
20 maja 2020
Zaufanie w relacji lekarz-pacjent jest kluczem do sukcesu terapeutycznego. W naszym artykule znajdziesz kilka prostych zasad, które pomogą Ci nawiązać efektywną współpracę.
Udostępnij:
Udostępnij:

Współpraca na poziomie lekarz-pacjent jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego, w szczególności jeżeli mowa o chorobach przewlekłych takich jak astma. 

Jak w praktyce wygląda relacja lekarz-pacjent

Global Asthma Physician and Patient (GAPP) przeprowadziło badanie, które miało na celu analizę zrozumienia pomiędzy lekarzem i pacjentem, ocenę stopnia akceptacji metody leczenia, świadomości działań ubocznych stosowanych leków oraz istoty działań edukacyjnych. Udział w badaniu wzięli zarówno lekarze prowadzący leczenie jak i pacjenci chorzy na astmę oskrzelową.

Niepokojące wyniki badań

Zdaniem astmatyków, lekarze poświęcali im zdecydowanie za mało uwagi jeżeli chodzi o rozmowy dotyczące choroby. Lekarze natomiast utrzymują opinię, że czas, który im poświęcili był wystarczający. Ponadto 70% pacjentów mówi o tym, że całkowicie stosuje się do zaleceń lekarza. Natomiast tylko 18% lekarzy twierdzi, że pacjenci całkowicie dostosowuje się do ich zaleceń. Następna niepokojąca kwestia, dotyczy działań edukacyjnych oraz zasad leczenia astmy. Pacjenci utrzymują zdanie, że ta tematyka jest mocno zaniedbywana. Z kolei lekarze twierdzą, że na działania edukacyjne poświęca się ponad połowę czasu, który jest przeznaczony na wizytę. Wyniki tego badania budzą obawę, głównie ze względu na duże rozbieżności opinii lekarzy oraz pacjentów.

Zobacz również: Poziom kontroli astmy – czym jest i jak go określić?

Zasady właściwej współpracy lekarza z pacjentem

  • Regularnie uczęszczaj na wizyty u swojego lekarza – stały kontakt z lekarzem może pozwolić na dokładne omówienie efektów oraz wątpliwości dotyczących przebiegu leczenia.
  • Nie podejmuj pochopnych decyzji odnośnie zmiany lekarza i nie ingeruj w modyfikowanie leczenia na własną rękę – samodzielne działania często prowadzą do nawrotu choroby z większą siłą bądź do utrzymywania się stanu zapalnego w drogach oddechowych. Jeżeli mamy wrażenie, że coś jest nie tak, powinniśmy skonsultować to z naszym lekarzem.
  • Nawiąż partnerską relację z lekarzem – taka współpraca powinna polegać na wspólnym omawianiu leczenia oraz ocenie jej efektów. Pozwoli ona na bardziej dokładną i prawidłową kontrolę astmy.

Zaufanie w relacji lekarz a pacjent

Należy pamiętać, że każde leczenie powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty. Jemu również zależy na twoim zdrowiu i to właśnie on zna dokładny przebieg Twojej choroby. W razie wątpliwości nie bójmy się zadawać pytań, ponieważ kluczem do efektywnej współpracy jest zaufanie oraz dobra komunikacja.

Sledź nas:
Rekomendowane dla Ciebie
FindAir to wielokrotnie nagradzana firma tworząca innowacyjne narzędzia do monitorowania astmy i POCHP